Az Interreg Europe programban futó nemzetközi projektek kezdeményezhetnek úgynevezett kísérleti akciókat (pilot action), amelyek célja, hogy a projekt partnerek tesztelhessenek egy-egy új, az adott régióban/országban addig nem használt eszközt/megoldást mielőtt az állandó jelleggel beépül valamely támogatási programba, és széles körben bevezetésre kerül. Az Interreg Europe program a kísérleti akció keretében finanszírozást biztosít az új eszköz vagy megoldás korlátozott körben történő kipróbálására, visszajelzések és tapasztalatok gyűjtésére.
A program részéről elvárás, hogy a kísérleti akció alapját valamely projekt partner által megvalósított és a partnerek számára bemutatott jó gyakorlat jelentse. Az INNO PROVEMENT projektben a partnerek közel 50 jó gyakorlatot mutattak be egymásnak többek között szemléletformálás, ipar 4.0 érettségi mátrixok, Ipar 4.0-át támogató pályázati kiírások tárgyában. Több más jó gyakorlat mellett a Pénzügyminisztérium a GINOP-1.1.3-as, Modern Mintaüzem Program I. kiemelt projekt keretében 2017 óta megrendezésre kerülő Modern Gyárak Éjszakája rendezvényt mutatta be jó gyakorlatként. A Modern Gyárak Éjszakája kezdeményezés lényege, hogy Ipar 4.0-ás megoldásokat alkalmazó magyarországi gyárak egy estére megnyitják kapuikat az érdeklődő látogatók előtt, legyenek azok kis-, és középvállalati cégvezetők, egyetemi vagy középiskolai diákok, vagy a helyi közösség tagjai. A program keretében a gyár munkatársai közérthető nyelven mutatják be a termelési folyamatokat, modern termelési eszközöket. A rendezvény évről évre sikeresen zajlik növekvő számú mintaüzem bevonásával. 2020-ban a járvány miatt online került megrendezésre az esemény, míg a 2021-es rendezvény hibrid formában fog megvalósulni.
A rendezvény innovatív szemléletformáló megközelítése felkeltette az INNO PROVEMENT projekt több külföldi partnerének érdeklődését. A partnerek fantáziát láttak a rendezvény saját régiójukban történő kipróbálására, ezért kísérleti akció javaslatot dolgoztak ki. A kísérleti akció koncepciója szerint az olasz, portugál és lengyel partnerek a magyar alapötletből merítve és a magyar partner tudásátadásával megszerveznek egy-egy „Night of Industry 4.0” rendezvényt. A kísérleti akció keretében a partnerek megosztják egymással tapasztalataikat a rendezvény előkészítése, lebonyolítása és utógondozása tárgyában (programszerkezet, marketing eszközök, mintaüzemek bevonásának módja, stb.) Ha a rendezvény sikeresnek bizonyul, akkor a projekt partnerek a regionális/nemzeti eszköztárba építik a programot ismétlődő jelleggel. A Pénzügyminisztérium a Modern Gyárak Éjszakája program fejlesztésére törekszik a kísérleti akció keretében, amelynek központi eleme a nemzetköziesedés (külföldi mintaüzemek bevonása a magyar rendezvénybe, továbbá magyarországi cégek részvétélének biztosítása a partnerországok rendezvényein). A kísérleti akciót a négy partner mindegyike önálló akcióként fogalmazza meg a partneri szintű Regionális Akció Tervében.
A kísérleti akcióban részt vevő projekt partnerek:
- Pénzügyminisztérium (Magyarország)
- Marche régió (Olaszország)
- COMPETE 2020 Irányító Hatóság (Portugália)
- Łódźi régió (Lengyelország)
Az Interreg Europe program keretében megvalósuló INNO PROVEMENT projekt célja, hogy a kis-, és középvállalkozások részére elérhető innovációs és technológiai pályázati kiírások jobban illeszkedjenek az Ipar 4.0 jelentette kihívásokhoz. A 2018-ban indult projektet 8 tagú nemzetközi konzorcium valósítja meg, amelynek vezető partnere a Pénzügyminisztérium. Konzorciumi tag továbbá az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium (Csehország), Thesszália régió (Görögország), Marche régió (Olaszország), a COMPETE 2020 Irányító Hatóság (Portugália), Łódźi régió (Lengyelország), Kainuu régió (Finnország) és az IVSZ – Szövetség a Digitális Gazdaságért, mint tanácsadó partner. A megvalósítás 5 éve alatt a projekt partnerek az Ipar 4.0-hoz kapcsolódó kkv támogatáspolitika területén egymás tapasztalatainak megismerésével és alkalmazásával töreksznek a saját szakpolitikai eszköztáruk fejlesztésére.
Az INNO PROVEMENT projekt ERFA támogatással valósul meg az Interreg Europe Program keretében
További információ:
Barna Katalin, Pénzügyminisztérium, katalin.barna@pm.gov.hu
Vissza